Budynek wielorodzinny, Bydgoszcz

Budowa Silka Tempo

Silka Tempo na budowie domu wielorodzinnego w Bydgoszczy

Budowa domu wielorodzinnego w Bydgoszczy, to naprawdę nowoczesna inwestycja. Na ściany zewnętrzne wykorzystano bloki Silka Tempo a garaże podziemne wykonano w technologii "białej wanny".

O budowie opowiada Inżynier Budowy, pani Anna Sucharska.

Inwestorem jest firma Budlex Toruń, lider wśród deweloperów na rynku toruńskim i bydgoskim z ponad 25-letnim doświadczeniem

Głównym wykonawcą Firma Budowlana Fijałkowski i S-ka - przedsiębiorstwo o ponad dwudziestoletnim doświadczeniu w branży budowlanej. Zajmuje się budownictwem wielorodzinnym i budownictwem użyteczności publicznej. Buduje również obiekty przemysłowe.

Budynek wielorodzinny, który tu powstaje jest częścią osiedla "Złote Tarasy", potocznie zwanego "Glinki". Budynek będzie miał zmienną wysokość - od 5 do 7 pięter. Konstrukcja budynku słupowo-ryglowa., stropy filigran. Ściany zewnętrzne wykonywane z bloków Silka Tempo. Ściany wewnętrzne również z bloków wapienno-piaskowych Silka.

Ciekawostką jest innowacyjna technologia garażu podziemnego, tzw. technologia białej wanny z wykorzystaniem betonu wodoszczelnego i odpowiednimi uszczelnieniami na styku płyty fundamentowej i ściany żelbetowej. Projekt konstrukcji wykonała wrocławska firma JORDAHL & PFEIFER. www.j-p.pl Dzięki temu nawet w przypadku znacznego podniesienia się wód gruntowych nie ma możliwości aby wilgoć dostała się do wnętrza garażu.

Nowoczesne są również ściany zewnętrzne z bloków Silka Tempo o grubości 24 cm. Przy tej samej grubości jak Silka E24 mają większe pozostałe wymiary; 50 cm x 60 cm. Większy rozmiar znacznie przyspiesza budowę ścian. Na tej budowie osiągnięto skrócenie czasu murowania o 50%, chociaż pracownicy nie korzystali wcześniej z tej technologii. Zastosowanie Silki Tempo przekłada się bezpośrednio na oszczędności na robociźnie i mniejszym zużyciu zaprawy cienkospoinowej.

Wykorzystanie miniżurawi powoduje, że praca jest dużo lżejsza, a pracownicy zadowoleni.

Tam gdzie występują otwory okienne, albo ściana nie jest pełną wielokrotnością dużych bloczków producent przewidział bloki połówkowe i 3/4. Jeśli nawet to rozwiązanie nie wystarczy to uzupełniamy ścianę przyciętymi tradycyjnymi bloczkami Silka E. Wysokość trzech takich bloczków odpowiada jednemu blokowi Silka Tempo.

Ciekawostką budynku są również rozwiązania architektoniczne. W każdym mieszkaniu znajdują się ściany łukowe. Ze względu na łatwiejsze przycinanie zastosowano w tych miejscach tradycyjne bloczki Silka.

Budlex Toruń
Warszawa, ul. Postępu 21c
tel.: +48 22 430 03 02
Toruń, ul. Wapienna 10
tel.: +48 56 610 25 00
Bydgoszcz, ul. Stary Port 9,
tel.: +48 52 340 02 44
www.budlex.pl