Pierwsza warstwa z Silki

Pierwszą warstwę bloków Silka murujemy na zaprawie cementowej

Pierwsza warstwa z Silki

Dokładność ułożenia pierwszej warstwy bloków wapienno-piaskowych Silka ma ogromny wpływ na dokładność wykonania całego budynku.

Bloki pierwszej warstwy murujemy na zaprawie cementowej, w której stosunek cementu do piasku wynosi 1:3. Zwykła zaprawa ma za zadanie zniwelować ewentualne odchylenia fundamentów. Zaprawę nanosimy zwykłą kielnią.

Ustawienie narożników - pierwsza warstwa z bloków Silka

Pierwszą warstwę murujemy z bloków wyrównawczych Silka EQ lub z bloków podstawowych Silka E lub Silka E-S o szerokości dobranej do szerokości ściany.

Murowanie ścian zewnętrznych zaczynamy od ustawienia pojedynczych bloków w narożnikach ścian.

Ustawienie korygujemy gumowym młotkiem

Korygujemy ustawienie bloczka

Po ustawieniu bloku Silka sprawdzamy poziomnicą jego poziome i pionowe ustawienie. Ewentualnie korygujemy gumowym młotkiem.

Wypoziomowanie narożników

Wypoziomowanie narożników

Dokładne wypoziomowanie narożników pierwszej warstwy sprawdzamy za pomocą poziomnicy wężowej, zwanej "szlaufwagą".

Wypoziomowanie narożników możemy również sprawdzić za pomocą niwelatora.

Układanie kolejnych bloków Silka

Układanie kolejnych bloków Silka

Następnie, między ustabilizowanymi narożnikami ścian, rozciągamy sznurek murarski i uzupełniamy warstwę. Rozciągnięty sznurek ułatwia nam kontrolę poziomego ułożenia bloków Silka w warstwie.

Długość ścian często nie jest wielokrotnością długości bloków Silka. Możemy wówczas wykorzystać bloki połówkowe, dzięki którym nie musimy docinać bloków.

Jeśli jednak długość ściany wymusza zastosowanie bloków i innej długości musimy wówczas bloki dociąć. Do cięcia bloków Silka wykorzystuje się najczęściej szlifierkę kątową z tarczą diamentową.

Do cięcia bloków Silka można również stosować piły stołowe, elektronarzędzia oraz gilotyny.

W miejscach, gdzie bloki nie łączą się na pióro-wpust, np. tam gdzie wmurowujemy docięty blok, należy wykonać spoinę pionową.

Ytong i Silka - poradniki murowania