Obora w Brejdynach

Budowa obory z Silki Tempo

Montaż bloków Silka Tempo na budowie obory w Brejdynach

Właściwy dobór materiałów stosowanych w budownictwie inwentarskim wpływa w zasadniczy sposób na warunki panujące wewnątrz, i co za tym idzie zdrowotność i produkcyjność przebywających w budynkach zwierząt hodowlanych. Jednym z najczęściej stosowanych materiałów ściennych w budownictwie rolniczym są bloki wapienno-piaskowe Silka. Materiał ten od zawsze cieszył się dużym uznaniem rolników, którzy jako pierwsi docenili jego niezwykłe właściwości w praktycznym zastosowaniu: w budynkach inwentarskich, magazynowych oraz przeznaczonych do przechowywania sprzętu rolniczego.

Brejdyny, gmina Piecki. Firma TOMIGO, pana Tomasza Niedbały, buduje oborę dla 43 sztuk bydła. Do wymurowania ponad 200 m2 murów. Jest to pierwsza obora z wielkowymiarowych bloków Silka Tempo w województwie warmińsko-mazurskim.

Pan Rafał Kleszcz przejął gospodarstwo po ojcu rok temu. Postanowił zainwestować - zbudować nową oborę. Doradca d.s. Inwestycji firmy Xella, pan Tomasz Kapitan, polecił mu materiał stosunkowo nowy na polskim rynku chociaż np. w Niemczech znany już doskonale. To wielkoformatowe bloki Silka Tempo, których rozmiary pozwalają znacznie przyspieszyć murowanie. Oczywiście nie jest możliwe ręczne układanie tak dużych, a co się z tym wiąże, ciężkich elementów. Producent udostępnia specjalny dźwig, z chwytakami do jednego lub dwóch bloków Silka Tempo. Jest również chwytak do trzech bloczków drobnowymiarowych Silka, które na takiej budowie przydają się przy murowaniu np. pierwszej lub ostatniej warstwy. Dźwig jest prosty w obsłudze, ma również własny napęd.

Silka Tempo - szybka budowa

Silka Tempo na budowie obory w Brejdynach

Pracownicy firmy pana Niedbały wcześniej budowali m.in. z drobnowymiarowych bloczków Silka i Ytong. Tak duże bloki jak Silka Tempo stosują pierwszy raz. Wystarczyło krótkie szkolenie i praca idzie bardzo sprawnie. „Jest satysfakcja bo materiał jest duży i szybko się z niego buduje” - mówi pan Niedbała.

Dzięki zastosowaniu miniżurawia pracownik nie męczy się, a murowanie jest szybsze i łatwiejsze niż z drobniejszych elementów. Pierwsze dwie warstwy buduje się z poziomu podłoża, a wyżej wykorzystuje się specjalny podest.

To co widać na zdjęciach i filmie budowali trzy dni. Trzyosobową ekipą można śmiało wybudować ponad 30 m2 muru dziennie. „Z żadnej innej cegły w trzy osoby nie da się tego zrobić” - podkreśla pan Tomasz.

Pracownicy pana Niedbały mówią, że to ich pierwsza budowa, która nie męczy - „Dźwig robi wszystko za nas”. Pozostaje ustawienie, wypoziomowanie. Liczą , że szef będzie jeszcze kiedyś budował z Silki Tempo. Materiał spodobał im się. Mówią też, że miniżurawiem pracuje się bezpiecznie - chwytaki pewnie trzymają i są wygodne. Sam dźwig jest prosty w obsłudze. Poza dźwigiem i podestem korzystają z prostych narzędzi systemowych, jak kielnia, oraz mieszadła i młotka.

Projektantem obory jest pan inż. Kazimierz Bonikowski z Mrągowa. Wykonawcy posługują się planem montażowym, który pokazuje rozmieszczenie bloków w ścianie. Wiadomo gdzie wstawić blok pełny a gdzie bloki 1/2 lub 3/4. Nietypowe rozmiary można uzupełnić odpowiednio przyciętymi trzema bloczkami drobnowymiarowymi Silka. To również jest pokazane na planie montażowym.

Pan Tomasz Kapitan podkreśla, że w oborach, ze względu na ciepło, które będzie wytwarzane przez bydło, nie ma potrzeby ocieplać ścian. Silka Tempo jest mrozoodporna a ściana bardzo równa i estetyczne - dlatego nie będzie tynkowana.

Silka świetnie reguluje wilgotność pomieszczeń i w związku z tym jest idealnym materiałem na obory, gdzie właśnie wilgotność (a nie termika) mogłaby być problemem.

Obora ma być gotowa na przełomie sierpnia i września 2014.

Budowanie w systemie Silka Tempo gwarantuje:

  • niższe koszty i przyśpieszenie budowy, dzięki dużym rozmiarom bloków, zastosowaniu mini-żurawia oraz murowaniu na cienką spoinę,
  • bezpieczeństwo przeciwpożarowe - uzyskanie przegród z całkowicie niepalnych materiałów,
  • idealne warunki dla zwierząt i przechowywanych produktów żywnościowych,
  • doskonałą odporność na korozję chemiczną i biologiczną,
  • uzyskanie ścian z całkowicie naturalnego materiału, znacznie poprawiającego zdrowotność i produkcyjność zwierząt hodowlanych oraz jakość przechowywanych produktów roślinnych,
  • optymalną temperaturę wewnątrz budynku zarówno zimą, jak i latem.

Zachęcamy Państwa do kontaktu z nami w celu porozmawiania o możliwości realizacji konkretnej inwestycji z wykorzystaniem bloków Silka Tempo.
Nasi Doradcy Techniczni są do Państwa dyspozycji pod numerami telefonów: 801 122 227.

Wykonawca:
TOMIGO, Tomasz Niedbała
Usługi Remontowo-Budowlane i inne
Muntowo 12/2, 11-700 Mrągowo
email: niedbalki@o2.pl
tel. 507 981 212

Projekt:
inż Kazimierz Bonikowski
ul. Oficerska 19 A -2, 11-700 Mrągowo
tel. (89) 74 18 866
tel. 607 21 64 44