Murowanie w warunkach zimowych

Czy zaprawa zimowa jest rozwiązaniem na długi sezon zimowy o niesprzyjających temperaturach do prowadzenia prac budowlanych, w szczególności murarskich?

Zaprawa murarska do cienkich spoin Ytong Silka - zimowa

Jesteśmy w trakcie sezonu jesienno-zimowego, kiedy temperatury panujące na zewnątrz często uniemożliwiają lub wstrzymują nam wykonanie zaplanowanych prac budowlanych. Aby nieco przedłużyć sezon dla prac murarskich oraz aby pomóc firmom budowlanym dotrzymać reżimu technologicznego wymaganego przy prowadzeniu prac murarskich w niskich temperaturach, proponujemy zastosowanie zaprawy murarskiej do cienkich spoin Ytong Silka z wersji  zimowej. Wykorzystując tą specjalistyczną modyfikowaną mieszankę możemy zaplanować prace "mokre" w temperaturze od +3 °C do -6 °C, a nie tak jak w przypadku zwykłej zaprawy - powyżej +5 °C.

Do przygotowania świeżej zaprawy należy użyć wody zmieszanej ze spirytusem technicznym w proporcji 9:1. Oznacza to w praktyce wymieszanie 25 kg suchej mieszanki zaprawy z 5,7 l wody i 0,6 l spirytusu technicznego (np. denaturatu lub denaturalu).

Zaprawa przygotowana do zastosowania powinna mieć konsystencję gęsto plastyczną. Układanie jej powinno odbywać się na krótkich odcinkach murowanych ścian. Należy skrócić drogę z miejsca, gdzie zaprawa jest przygotowywana, do miejsca, gdzie jest ona układana na murze. Właściwym jest również zabezpieczenie bloczków Ytong i Silka przez okres nocy w ogrzewanym pomieszczeniu. Stanowisko robocze murarza powinno być osłonięte przed śniegiem, deszczem oraz wiatrem.

Przygotowanie świeżej zaprawy do cienkich spoin Ytong Silka oraz prace murarskie należy wykonywać w temperaturze od +3 °C do -6 °C, natomiast minimalna dopuszczalna temperatura powietrza podczas procesu wiązania zaprawy przez 12 godzin wynosi -12 °C. Dlatego bardzo ważne jest, żeby w przypadku nagłych i wysokich spadków temperatury nie kontynuować mokrych prac murarskich.

Warto o tych zaleceniach pamiętać przy planowaniu prac murarskich – nawet wykorzystując wersję zimową mieszanki murarskiej trzeba śledzić prognozę pogody i nie planować wykonywania mokrych prac murarskich przy prognozowanych wysokich spadkach temperatur.

Dodatkowo prowadząc prace murarskie w niskich temperaturach należy zawsze zadawać sobie pytanie o ryzyko trwałości wykonanych elementów murowych - dlatego może niektóre prace mokre należy pozostawić do wiosny?