Radom, Wieża ciśnień

Eleganckie biura w zabytkowej wieży ciśnień

Wybudowana w 1926 radomska wieża ciśnień po kompleksowej modernizacji i przebudowie zmieniła swoje przeznaczenie – obecnie pełni rolę eleganckiego i energooszczędnego biurowca.

Wieża ciśnień o wysokości 27 metrów i średnicy 12 metrów służyła jako zbiornik o pojemności 26 000 litrów. Zbiornik został usunięty i zastąpiony siedmioma kondygnacjami, o wysokości 3,5 m każda. Konstrukcja jest samonośna, niezależna od zabytkowych murów.

Multipor - optymalne rozwiązanie

Przy modernizacji radomskiej wieży ciśnień, obiekcie o ciekawej elewacji, niemożliwe było zastosowanie tradycyjnego ocieplenia od zewnątrz. Wykorzystanie styropianu również nie było wskazane, ponieważ woda wykraplająca się na styku ocieplenia i ściany nie mogłaby odparować. Natomiast użycie wełny mineralnej na stelażu, z zachowaniem szczeliny dylatacyjnej spowodowałoby zbyt duże zmniejszenie powierzchni wewnętrznej kondygnacji. W przypadku tego obiektu optymalnym rozwiązaniem okazało się ocieplenie ścian od wewnątrz płytami mineralnymi Multipor. Materiał ten pozwala odparować wilgoci, odznaczając się przy tym bardzo dobrymi właściwościami cieplnymi. Ściany wieży ciśnień mają kształt walca, więc dużym atutem płyt Multipor była również łatwość ich obróbki i dopasowania do różnych powierzchni.

Analiza cieplno-wilgotnościowa

Przed wykonaniem ocieplenia płytami Multipor warto przeprowadzić analizę cieplno-wilgotnościową ściany. Polega ona na symulacji długoletniego okresu pracy przegrody w zadanych warunkach wilgoci oraz temperatury i pozwala na określenie poziomu wilgoci gromadzonej w murze w okresie zimowym. Analiza cieplno – wilgotnościowa umożliwia wybór bezpiecznego wariantu izolacji z wykorzystaniem płyt Multipor. Można ją zamówić za pośrednictwem strony sklep.xella.pl.

Zastosowanie płyt Multipor nie wymaga kołkowania, ani innych mocowań mechanicznych. Płyty jedynie przykleja się do ściany przy pomocy lekkiej zaprawy Multipor, która stanowi ważne uzupełnienie systemu.

Korzyści z zastosowania ocieplenia od wewnątrz płytami Multipor:

  • zachowanie zabytkowej elewacji,
  • do 70% niższe rachunki za ogrzewanie,
  • niższe koszty robocizny dzięki szybkiemu montażowi,
  • uzyskanie przyjaznego mikroklimatu pomieszczeń,
  • całkowicie bezpieczne funkcjonowanie przegrody przy izolacji od wewnątrz.