Olsztyn, Warzelnia

Komfortowe mieszkania w odrestaurowanym budynku dawnej warzelni

Ocieplenie od wewnątrz Multipor

Warzelnia to wyjątkowe miejsce na mapie Olsztyna. Budynek powstał w 1881 roku. Został dobudowany do istniejącego kompleksu zabudowań należących do browaru Jurand. Na początku była tu słodownia, później warzelnia. W okresie I wojny światowej browar przeżył pierwszy, poważny kryzys. W 1931 roku zostaje ogłoszona jego upadłość. Obiekt przechodzi w ręce kolejnych właścicieli, m.in. braci Daum pod zarządem, których doskonale funkcjonuje, aż do II Wojny Światowej. Wtedy po raz kolejny dla browaru nadchodzą gorsze czasy. Skutki zniszczeń wojennych zostają usunięte dopiero w 1963 roku. Browar wznawia działalność, którą będzie prowadził do jego ostatecznego zamknięcia w 2007 roku. Obecnie po przebudowie w tym kameralnym obiekcie dawnej warzelni znajduje się 11 komfortowych mieszkań i 3 lokale usługowo – handlowe.

Multipor - wybór ze względu na zabytkowy charakter elewacji

Podczas prac remontowych jednym z głównych problemów okazał się wybór technologii termomodernizacji obiektu. Ze względu na zabytkowy charakter odrestaurowanej elewacji wykonawca musiał się zdecydować na wykonanie ocieplenia ścian od wewnątrz. Zgodnie z rekomendacją mykologa, wybór padł na płyty mineralne Multipor. Podkreślał on, że unikalna dyfuzyjność Multipora zapobiegnie powstawaniu grzybów i pleśni, a także zapewni odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniach.

Z punktu widzenia wykonawcy zaletą płyt Multipor był także prosty montaż przy pomocy zaprawy lekkiej Multipor i bardzo niska waga bloczka - praca dzięki temu była lżejsza i szybsza.

Analiza cieplno-wilgotnościowa

Przed wykonaniem ocieplenia płytami Multipor warto przeprowadzić analizę cieplno-wilgotnościową ściany. Polega ona na symulacji długoletniego okresu pracy przegrody w zadanych warunkach wilgoci oraz temperatury i pozwala na określenie poziomu wilgoci gromadzonej w murze w okresie zimowym. Analiza cieplno – wilgotnościowa umożliwia wybór bezpiecznego wariantu izolacji z wykorzystaniem płyt Multipor. Można ją zamówić za pośrednictwem strony sklep.xella.pl.

Zastosowanie płyt Multipor nie wymaga kołkowania, ani innych mocowań mechanicznych. Płyty jedynie przykleja się do ściany przy pomocy lekkiej zaprawy Multipor, która stanowi ważne uzupełnienie systemu.

Korzyści z zastosowania ocieplenia od wewnątrz płytami Multipor:

  • zachowanie zabytkowej elewacji,
  • do 70% niższe rachunki za ogrzewanie,
  • niższe koszty robocizny dzięki szybkiemu montażowi,
  • uzyskanie przyjaznego mikroklimatu pomieszczeń,
  • całkowicie bezpieczne funkcjonowanie przegrody przy izolacji od wewnątrz.