Kielce, Pałacyk Hueta

Dom Władysława Hueta z 1908 roku, Kielce

Jeszcze kilka lat temu ten budynek był w kompletnej ruinie. Cenniejsze rzeczy takie jak piece kaflowe czy instalacje zostały zniszczone i rozkradzione. Przez dziurawy dach do budynku dostawała się woda. Obiekt z początku XX wieku odzyskał dawny blask tylko dzięki determinacji nowego właściciela i uzyskanym na jego odbudowę środkom unijnym.

Pałacyk za czasów swojej świetności był mieszkaniem bogatego francuskiego emigranta – Władysława Hueta, który był jednocześnie projektantem domu.

Bryła budynku i ozdobna elewacja nawiązywały swoim charakterem do budowli francuskich. Oryginalnie, jak na czas powstania obiektu, wyglądały szerokie tarasy i okrągłe okna. Pierwotny wygląd zabytkowej elewacji pałacyku, ze względu na ochronę konserwatorską, musiał zostać zachowany. Zmienił się natomiast całkowicie jego układ funkcjonalny.

Renowacja pałacyku Hueta - Multipor i energooszczędność

Przy okazji przebudowy budynek dostosowano do nowoczesnych standardów energetycznych. W przypadku tego obiektu wchodziło w rachubę tylko ocieplenie elewacji od wewnątrz. Architekt, Mirosław Łapiński z Pracowni Architektonicznej MK Projekt we współpracy z nowym właścicielem obiektu wybrali do tego celu płyty mineralne Multipor. Ich zastosowanie jako ocieplenia ścian od wewnątrz obniża straty ciepła budynku, jednocześnie biorąc udział w regulacji wilgotności pomieszczeń. Dzięki temu w remontowanym obiekcie zostaje wyeliminowane ryzyko rozwoju grzybów i pleśni.

Odbudowa pałacyku Hueta trwała 3 lata. Prace remontowe okazały się dużym wyzwaniem zarówno dla architektów, jak też dla firmy MIMET-BUD, która przeprowadzała prace konstrukcyjne i remontowała elewację. Zostały jednak zakończone sukcesem i od czerwca 2013 roku klimatyczny hotel w pałacyku Hueta przyjmuje już gości.

Analiza cieplno-wilgotnościowa

Przed wykonaniem ocieplenia płytami Multipor warto przeprowadzić analizę cieplno-wilgotnościową ściany. Polega ona na symulacji długoletniego okresu pracy przegrody w zadanych warunkach wilgoci oraz temperatury i pozwala na określenie poziomu wilgoci gromadzonej w murze w okresie zimowym. Analiza cieplno – wilgotnościowa umożliwia wybór bezpiecznego wariantu izolacji z wykorzystaniem płyt Multipor. Można ją zamówić za pośrednictwem strony sklep.xella.pl.

Zastosowanie płyt Multipor nie wymaga kołkowania, ani innych mocowań mechanicznych. Płyty jedynie przykleja się do ściany przy pomocy lekkiej zaprawy Multipor, która stanowi ważne uzupełnienie systemu.

Korzyści z zastosowania ocieplenia od wewnątrz płytami Multipor:

  • zachowanie zabytkowej elewacji,
  • do 70% niższe rachunki za ogrzewanie,
  • niższe koszty robocizny dzięki szybkiemu montażowi,
  • uzyskanie przyjaznego mikroklimatu pomieszczeń,
  • całkowicie bezpieczne funkcjonowanie przegrody przy izolacji od wewnątrz.

Skontaktuj się z nami: tel. 801 122 227, inwestycje@xella.com