Montaż płyt Ytong Panel
Organizacja prac budowlanych

Dla najlepszego wykorzystania możliwości systemu Ytong Panel, zalecamy organizację prac w następujący sposób:
- pełnosamochodowe (24 tony) dostawy palet z płytami Ytong;
- rozmieszczenie palet Ytong Panel na poszczególnych kondygnacjach w trakcie ich wznoszenia, przed wykonaniem stropu kolejnej kondygnacji;
- montaż ścian działowych po usunięciu podpór montażowych konstrukcji stropowej (o ile występują).
Płyty Ytong dostarczane są na plac budowy w paletach zabezpieczonych folią, a beton komórkowy Ytong jest materiałem odpornym na wilgoć. Dlatego palety mogą być składowane na placu budowy i rozmieszczane w pobliżu docelowego miejsca montażu bez względu na opady deszczu czy występowanie wilgoci technologicznej.
Zalecamy stosowanie specjalnego wózka, który służy do transportu pojedynczych płyt, ich podnoszenia do pozycji pionowej, a także jako blat roboczy do ich obróbki. Dzięki temu montaż płyt jest bardzo wygodny.
Zastosowanie systemowych narzędzi i sprzętu ułatwia prace montażowe oraz ogranicza wysiłek ludzki. To dodatkowo zwiększa efektywność i wydajność pracowników zatrudnionych na budowie oraz skraca czas prac. Pozwala to również na łatwiejsze utrzymanie harmonogramu prac i terminowe oddanie wznoszonego obiektu.
Jak montować ściany działowe z płyt Ytong Panel?
Montaż ścian z płyt Ytong Panel jest bardzo prosty – wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- stosować połączenia dylatacyjne w odpowiednich punktach;
- wypełniać spoiny pionowe zaprawą murarską do cienkich spoin Ytong-Silka;
- stosować kotwy sprężynujące do łączenia ze stropem, po jednej na każdą płytę;
- wykonać połączenie ścianki Ytong Panel ze stropem stosownie do strzałki ugięcia.
Ze względu na występowanie ugięć stropów, każda ścianka działowa ulega nieznacznym odkształceniom. Wykonanie połączeń dylatacyjnych w odpowiednich punktach pozwala na niewielkie odkształcenia ścian Ytong Panel, a tym samym na zmniejszenie ryzyka zarysowania. Dylatacje należy wykonać w miejscu:
- połączenia ze stropem,
- połączenia ze ścianą nośną,
- połączenia dwóch prostopadłych ścianek,
- zmiany grubości ścianek.
Beton komórkowy Ytong charakteryzuje się bardzo dużą stabilnością wymiarową (małą wartością skurczu). Dzięki temu ściany o długości do 5,0 m nie wymagają stosowania przerw dylatacyjnych. Ściany dłuższe wymagają wykonania pionowej dylatacji w środku rozpiętości.
Do montażu ścian działowych stosuje się proste akcesoria:
- klin drewniany,
- blok gumowy (60 x 40 x15 mm)
- kotwa sprężynująca (stal ocynkowana lub tworzywo sztuczne),
- wspornik kątowy (stal ocynkowana, 60 mm x 60 mm),
- wkręt samowiercący (do drewna, płyt wiórowych, Ø 5,0 mm, l = 70 mm).
Instalacje elektryczne prowadzi się w bruzdach wykonywanych w powierzchni ścianek Ytong Panel. Takie rozwiązanie umożliwia późniejsze wykonywanie cienkich powłok tynkarskich lub szpachlowych.
Ścianki Ytong Panel mają bardzo równą powierzchnię i mogą być wykańczane cienkowarstwowymi powłokami tynkarskimi/szpachlowymi lub przez bezpośrednie nałożenie gotowych gładzi polimerowych lub tapety papierowej. Podczas wykańczania w warstwie tynku/szpachli należy umieścić paski siatki zbrojącej w narożach, przy połączeniach dylatacyjnych oraz przy stropie.