Modernizacja Domu pod Dębem, Szydłowiec

Dom pod Dębem – szkoła elementarna księżnej Sapieżyny

Dom pod Dębem w Szydłowcu

Dom pod Dębem został wybudowany w 1819 roku za pieniądze księżnej Anny Sapieżyny z przeznaczeniem na szkołę elementarną. W czasie II wojny światowej w budynku rezydowała Żydowska Rada Starszych, a po jej zlikwidowaniu urządzono w nim niemiecki magazyn broni. W latach 70. XX wieku lokalny magistrat, zagospodarował obiekt na Dom Wycieczkowy Pod Dębem. Odrestaurowany budynek zyskał na znaczeniu. Jednak po niespełna dekadzie funkcjonowania hotel zamknięto i po raz kolejny przekształcono go na magazyn.

W 2011 roku Szydłowiec otrzymał dofinansowanie unijne na modernizację kilku zabytków, m.in. Domu pod Dębem. Po remoncie obiektu ma powstać w nim hotel z 69 miejscami noclegowymi oraz odrębną częścią gastronomiczną, konferencyjną i rekreacyjną. Ma się tu znaleźć także Centrum Informacji Turystycznej.

Stan techniczny budynku wymagał generalnego remontu. Wymieniono więc konstrukcję dachu, a drewniane stropy zastąpiono żelbetowymi. Ze względu na ochronę konserwatorską, ściany zewnętrzne ocieplono od wewnątrz mineralnymi płytami Multipor. W budynku wymieniono także wszystkie instalacje i  zainstalowano wentylację mechaniczną, która zapewni wymianę powietrza zalecaną przy zastosowaniu płyt Multipor.

Praca z płytami Multipor

Wykonawca remontu chwalił sobie pracę z płytami Multipor. Łatwo klei się je do powierzchni ściany, a poza tym płyty łatwego i szybkiego docina się do dowolnych kształtów.

Przed wykonaniem ocieplenia płytami Multipor warto przeprowadzić analizę cieplno-wilgotnościową ściany. Polega ona na symulacji długoletniego okresu pracy przegrody w zadanych warunkach wilgoci oraz temperatury i pozwala na określenie poziomu wilgoci gromadzonej w murze w okresie zimowym. Analiza cieplno – wilgotnościowa umożliwia wybór bezpiecznego wariantu izolacji z wykorzystaniem płyt Multipor. Można ją zamówić za pośrednictwem strony sklep.xella.pl.

Zastosowanie płyt Multipor nie wymaga kołkowania, ani innych mocowań mechanicznych. Płyty jedynie przykleja się do ściany przy pomocy lekkiej zaprawy Multipor, która stanowi ważne uzupełnienie systemu.

Korzyści z zastosowania ocieplenia od wewnątrz płytami Multipor:

  • Zachowanie zabytkowej elewacji
  • Do 70% niższe rachunki za ogrzewanie
  • Niższe koszty robocizny dzięki szybkiemu montażowi
  • Uzyskanie przyjaznego mikroklimatu pomieszczeń
  • Całkowicie bezpieczne funkcjonowanie przegrody przy izolacji od wewnątrz.