Budynki Art_Inkubatora, Łódź

Art_Inkubator, jak sama nazwa wskazuje, to instytucja biorąca pod skrzydła różne inicjatywy z sektora kreatywnego, by mogły stać się dochodowymi przedsięwzięciami. Działa w Łodzi w zrewitalizowanych budynkach dawnego kompleksu fabrycznego Karola Scheiblera i Ludwiga Grohmana.

Z budynku pofabrycznego do Art Inkubatora

Łódź - Art Inkubator ocieplony płytami Multipor

Art_Inkubator od 2014 roku funkcjonuje w ceglanym poprzemysłowym zespole, co udanie koresponduje z jego filozofią - zakładającą budowę nowoczesnego "przemysłu" kultury w Łodzi. Na cele nowej instytucji zaadaptowano trzy budynki pochodzące z lat 1887–1910, które stanowią jedne z najwcześniejszych w Polsce konstrukcji żelbetowych. Pierwotnie służyły jako magazyny tkanin surowych i wykończonych – stąd małe okna (leżące tkaniny nie potrzebowały światła), ale zarazem duże otwarte przestrzenie pięter.

Prace remontowe trwały 2 lata. Głównym zamysłem projektantów było maksymalne zachowanie przemysłowego charakteru obiektów i minimalne ingerowanie w ich zabytkową strukturę. Zmodernizowano trzy budynki praktycznie bez przekształcenia ich brył. Przywrócono dawny blask i wystrój fasadom. W miarę możliwości zachowano oryginalną ślusarkę, podłogi drewniane i ceglane czy posadzki z żeliwnych płyt. Udało się też pozostawić charakterystyczną jednoprzestrzenność kondygnacji z lasem słupów, co nie było łatwe ze względu na współczesne normy bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Prześwity pomiędzy dwoma magazynami przeszklono - tak powstał zadaszony dziedziniec i główny hol obiektu.

Adaptacja budynków pofabrycznych należących do dawnego kompleksu Karola Scheiblera, w tym ocieplenie obiektu od wewnątrz płytami Multipor, umożliwia wykorzystanie tej przestrzeni na potrzeby projektu Art Inkubator.

W 2008 roku zdecydowano, aby podupadające magazyny stały się miejscem dla młodych twórców. Prace adaptacyjne rozpoczęły się w kwietniu 2012 r., w styczniu 2014 obiekty zostały przejęte przez inwestora.

W budynkach znajdują się biura, pracownie, studia, galerie, kawiarnia oraz przestrzenie do działań twórczych i coworkingu, sale konferencyjne i wystawiennicze a nawet sala teatralno-koncertowa.

Kompleks składa się z trzech budynków (A, B i C), które pierwotnie spełniały funkcję magazynów tkanin. Powstały w latach 1887–1910. Przed wojną budynki należały do zakładów Karola Scheiblera i Ludwika Grohmana. Łączna powierzchnia użytkowa obiektu wynosi 6700 m2.

Technologia Multipor

Wszystkie budynki są pod opieką konserwatora zabytków. Modernizacja obiektów dotyczyła także ich dostosowania do współ­czesnych norm cieplnych – jednak termomodernizacja od zewnątrz nie wchodziła w grę, ze względu na ko­nieczność zachowania oryginalnych, ceglanych elewacji. Zastosowano płyty Multipor, które można bez­piecznie stosować do ocieplenia ścian zewnętrznych od wewnątrz. Termomodernizacją objęto 1700 metrów kw. ścian. Zastosowano płyty izolacyjne Multipor o grubości 50 mm, które już przy tak niewiel­kiej warstwie poprawiają ponad dwukrotnie właściwości termiczne ocieplanej ściany!

Do ocieplenia ścian od wewnątrz zastosowano mineralne płyty izolacyjne Multipor o grubości 5 cm. Lekkość i łatwość montażu płyt Multipor pozwoliła szybko i sprawnie ocieplić przestrzenie między i podokienne. Dodatkowo w niektórych miejscach wykonano metrową opaskę na stropach. Część ścian wymagała nałożenia tynku wyrównawczego. Zastosowano także zaprawę tynkarsko-murarską Multipor.

Przed wykonaniem ocieplenia płytami Multipor warto przeprowadzić analizę cieplno-wilgotnościową ściany. Polega ona na symulacji długoletniego okresu pracy przegrody w zadanych warunkach wilgoci oraz temperatury i pozwala na określenie poziomu wilgoci gromadzonej w murze w okresie zimowym. Analiza cieplno-wilgotnościowa umożliwia wybór bezpiecznego wariantu izolacji z wykorzystaniem płyt Multipor. Można ją zamówić za pośrednictwem strony sklep.xella.pl.

Zastosowanie płyt Multipor nie wymaga kołkowania, ani innych mocowań mechanicznych. Płyty jedynie przykleja się do ściany przy pomocy lekkiej zaprawy Multipor, która stanowi ważne uzupełnienie systemu.

Zobacz film - ocieplenie budynków Art Inkubatora w ŁodziKorzyści z zastosowania ocieplenia od wewnątrz płytami Multipor

  • zachowanie oryginalnego wyglą­du fasady,
  • optymalna termomodernizacja budynków zabytkowych,
  • możliwość szybkiego ogrzania ocieplonego budynku,
  • mniejsze rachunki za ogrzewanie zachowanie zabytkowej elewacji - średnio o 50% w skali roku,
  • zdrowy i przyjemny mikroklimat pomieszczeń,
  • wysoki komfort użytkowania,
  • bezpieczeństwo i trwałość,
  • prosty i szybki montaż, możliwy także w warunkach zimowych,
  • najwyższa klasa odporności na ogień A1.

Zachęcamy Państwa do kontaktu z nami w celu porozmawiania o możliwości realizacji konkretnej inwestycji z wykorzystaniem płyt Multipor: 801 122 227, inwestycje@xella.com

Analizę cieplno-wilgotnościową dla indywidualnej przegrody mogą Państwo zamówić na stronie sklep.xella.pl