Aktualności

Z jakiego materiału najlepiej zbudować energooszczędny dom?

- odpowiada Małgorzata Bartela, ekspert Xella Polska sp. z o.o.

Dlaczego warto budować energooszczędne domy?

Energooszczędność się opłaca - naszym portfelom i naturze. Szacuje się, że aż 70% rocznych wydatków eksploatacyjnych w domach mieszkalnych pochłaniają koszty związane z jego ogrzaniem. A budując dom energooszczędnym możemy mieć średnio o 50% mniejsze rachunki za ogrzewanie! A przy tym chronimy naturalne zasoby naszej planety, bo ograniczamy emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Czy domy energooszczędne są droższe w budowie od zwykłych budynków?

Domy energooszczędne to budynki zbudowane z wysokiej klasy materiałów. Za jakość zawsze trzeba płacić trochę więcej. Jednak każdy może postawić na energooszczędne rozwiązania będące w zasięgu jego możliwości, trzeba tylko myśleć dalekowzrocznie. Na etapie budowy zapłacimy więcej, zwróci nam się to jednak w trakcie wieloletniego użytkowania domu: będziemy mniej płacić za ogrzewanie, czy chłodzenie domu.

Jaki materiał na ściany jest najcieplejszy?

Beton komórkowy to jeden z najcieplejszych materiałów murowych. Jego znaczna porowatość powoduje, że stawia bardzo duży opór na drodze ucieczki ciepła przez ścianę. Ściany z betonu komórkowego charakteryzują się dużą bezwładnością cieplną, czyli proces przekazywania ciepła z jednej strony ściany na drugą jest bardzo powolny – czterokrotnie dłuższy niż w tradycyjnych materiałach izolacyjnych.

Z czego najlepiej zbudować energooszczędny dom?

Najcieplejszym materiałem na mury jednowarstwowe dostępnym na polskim rynku są elementy murowe Ytong Energo+, które doskonale nadają się wznoszenia ścian domu energooszczędnego. Spełniają najwyższe wymagania izolacyjności termicznej ścian. Warto podkreślić, że ściana jednowarstwowa z bloczka Ytong Energo+ o grubości 48 cm osiąga bardzo niski współczynnik U=0,17 W/m2K, dzięki czemu spełni nawet zaostrzone wymagania cieplne ścian, które będą nas obowiązywać od 2021 roku.

Skorzystaj z promocji! Dołącz do programu "Kompas Budowy"!