Aktualności

Ocieplanie od wewnątrz płytami Multipor - komfort w zgodzie z naturą i prawem

Multipor - ocieplone mieszkanie

Podstawą dyskusji o energooszczędności niewątpliwie jest współczynnik przenikania ciepła przez przegrody ścian zewnętrznych budynku U. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami powinien on wynosić nie więcej niż 0,30 W/m2K (Dz.U. 2008 nr 201 poz. 1238) dla budynków nowobudowanych. Z upływem lat wartość ta będzie sukcesywnie obniżana. W roku 2014r ma być równa 0,25 W/m2K, a trzy lata później tylko 0,23 W/m2K i tak, aż do roku 2020, w którym to współczynnik przenikania ciepła U osiągnie poziom 0,20 W/m2K.

Ocieplanie w przypadku starego budownictwa

Chęć uzyskania komfortu cieplnego i zmniejszenia wydatków za energię potrzebną do ogrzania szczególnie dotyczy mieszkańców starszych kamienic i obiektów, które powstały przed 1991 rokiem. Od początku lat 50-tych, aż do połowy lat 80-tych XX wieku najpowszechniejszą technologią budowlaną była wielka płyta. Obowiązujące wówczas standardy cieplne były przy tym zdecydowanie niższe od obecnych - w latach 80-tych współczynnik U wynosił 0,75 W/(m2K). Dlatego tak wiele starych konstrukcji jest narażonych na problem niedostatecznych parametrów termoizolacyjnych ścian.


Obecnie ponad 1.300 tys. mieszkań w budynkach wielorodzinnych w naszym kraju wymaga ocieplenia ścian. Według szacunków firmy Xella w Polsce istnieje ponad 8.500 tys. obiektów zabytkowych potrzebuje kapitalnego remontu. Prawie 30% z nich stanowią budynki mieszkalne.


Warto pamiętać, że termomodernizacja nie wiąże się tylko z umiejętnym dostosowaniem wymagań technicznych do obowiązujących przepisów w zakresie energooszczędności. Termomodernizacja mieszkania to przede wszystkim inwestycja w komfort życia codziennego, a zarazem szansa by poza energią zaoszczędzić również pieniądze przeznaczone na ogrzewanie pomieszczeń.

Multipor w Polsce

Produkt Multipor jest obecny na polskim rynku od 6 lat. To wystarczająco długi czas, aby pokusić się o pierwsze podsumowania jego wartości użytkowej i opinie specjalistów oraz inwestorów indywidualnych o tym rozwiązaniu.

 

Adaptacja zabytkowej warzelni w Olsztynie na budynek mieszkalno - usługowy

 Podpis: Ocieplenie mieszkania płytami Multipor w Ustrzykach Dolnych

 

 

 

Ocieplenie mieszkania płytami Multipor w Kielcach

 

 

 

Warto wybierać sprawdzone rozwiązania, takie jak technologia Multipor do ocieplania ścian od wewnątrz. Zwłaszcza, że ocieplanie budynków wielorodzinnych to często złożony i długotrwały proces, który angażuje środki z funduszu remontowego należącego do wspólnoty albo spółdzielni mieszkaniowej.

Dlaczego ocieplanie od wewnątrz?

Mineralne płyty izolacyjne Multipor

Podstawowe zasady fizyki budowli mówią, że przegrody zewnętrzne powinny być izolowane termicznie od zewnętrznej strony ze względu na odpowiednie akumulowanie ciepła w ścianie i ograniczenie ryzyka kondensacji pary wodnej w konstrukcyjnej warstwie muru.


Jednak w niektórych przypadkach ocieplenie budynków tradycyjną metodą lekką-suchą z zastosowaniem płyt ze styropianu lub wełny mineralnej od zewnątrz jest po prostu niemożliwe do wykonania. Takie okoliczności występują w przypadku obiektów zabytkowych ze względu na brak możliwości ingerencji w ich oryginalną fasadę, a także w przypadku obiektów o wartości architektonicznej, kiedy właściciel może nie wyrazić zgody na wykonanie termomodernizacji od zewnątrz. Sytuacja taka powstaje również w przypadku obiektów, których ściany zewnętrzne znajdują się w granicy działki i każda dodatkowa zewnętrzna warstwa może naruszyć działkę sąsiednią. W takiej sytuacji najwłaściwszym rozwiązaniem jest montaż izolacji termicznej od wewnątrz z wykorzystaniem płyt Multipor, bez konieczności stosowania paroizolacji.

 

Modernizacja obiektu płytami Multipor przekłada się zatem na podniesienie komfortu użytkowników mieszkań oraz jednoczesne obniżenie rachunków za ogrzewanie poszczególnych lokali czy klatek schodowych.

 

Płyty Multipor do ocieplania ścian od wewnątrz to technologia, która jednocześnie spełnia restrykcyjne wymogi prawne w zakresie energooszczędności i wymagania konsumentów odnośnie poprawy komfortu życia w mieszkaniach.

Jak działa Multipor?

Jak działa Multipor?

Dzięki dużej porowatości płyt Multipor, nagromadzona w miesiącach zimowych para wodna wnika w strukturę lekkiej odmiany betonu komórkowego Multipor. Następnie skrapla się stopniowo na styku płyt i muru, by w miesiącach letnich naturalnie i stopniowo wysychać. Zdolność do pochłaniania pary wodnej oraz alkaliczny odczyn płyt Multipor ograniczają ryzyko rozwoju pleśni. Wystarczy tylko jedna wymiana powietrza na godzinę by zminimalizować rozwój mikroorganizmów na powierzchni ściany.


Te właściwości płyt Multipor pozwalają zachować wysoką izolacyjność termiczną i jednocześnie hamować rozwój mikroorganizmów w warstwie muru właściwego. Mają zatem decydujące znaczenie dla komfortu użytkowania budynków ocieplonych płytami Multipor.


Co istotne, wewnętrzna warstwa ocieplenia Multiporem stanowi jednocześnie warstwę chroniącą ścianę zewnętrzną przed uszkodzeniami mechanicznymi.

 

Remont wrato traktowac kompleksowo, dotyczt to głównie dużych inwestycji. Dlatego oprócz ścian dobrze jest ocieplić otwory okienne i drzwiowe, bo są to miejsca narażone na największe straty ciepła. Ocieplenie glifów okiennych i drzwiowych płytami Multipor o grubości 3 cm, wyeliminuje mostki termiczne i zapewni odpowiednie parametry cieplne w całym budynku.

Prosty montaż

Płyty Multipor przytwierdza się do powierzchni ściany tylko przy pomocy systemowej zaprawy. Nie wymagają one kołkowania lub innych mocowań mechanicznych. Można je montować każdym typie budynków ze ścianami murowanymi, niezależnie od poziomu kondygnacji.


Prosty montaż i łatwość obróbki płyt Multipor znacznie skracają czas prac remontowych w stosunku do ocieplenia budynku metodą tradycyjną. Ocieplanie ścian od wewnątrz przy pomocy płyt Multipor może odbywać się przez okrągły rok, niezależnie od warunków pogodowych.


Multipor to materiał o najwyższej klasie odporności na ogień - A1. W przypadku pożaru płyty z betonu komórkowego Multipor hamują rozprzestrzenianie się ognia na inne pomieszczenia, nie wydzielają dymu, trujących gazów czy płonących kropel. Dzięki temu w razie niebezpieczeństwa mieszkańcy mają więcej czasu na bezpieczną ewakuację.


 

Za jaką cenę?

Mnogość zalet niemal zawsze kojarzona jest z wysokim kosztem. Technologia Multipor to rozwiązanie przygotowane z myślą o generowaniu szeroko pojętych oszczędności. Oszczędzamy: energię, czas i pieniądze.
Dowodem na to jest przykładowa symulacja kosztów.
Średni koszt ocieplenia pokoju o powierzchni 11m2 i powierzchni ścian zewnętrznych 8 m2 to:

  • koszt płyt MULTIPOR (6 cm): 8 m2 x 73,96 zł/m2 = 591,66 zł brutto
  • koszt zaprawy MULTIPOR: 8 m2 x 33,65 zł/m2 = 269,22 zł brutto
  • RAZEM: 591,66 + 269,22 = 860,88 zł brutto

W podanym przypadku czas zwrotu z inwestycji to 3-4 lata.


Ocieplenie płytami Multipor umożliwia przekształcenie remontowanych budynków w obiekty energooszczędne, a nawet pasywne. Zastosowanie płyt tylko o grubości tylko 6 cm pozwala obniżyć straty ciepła nawet o 60-70%!


 

Multipor w praktyce

Zapraszamy do odwiedzenia kanału filmowego budowane.pl Znajdziecie tu Państwo relacje z budów, wypowiedzi praktyków, czyli przedstawicieli zawodów budowlanych oraz inwestorów.


Zachęcamy Państwa do kontaktu z nami w celu porozmawiania o możliwości realizacji konkretnej inwestycji z wykorzystaniem płyt Multipor. Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Państwa dyspozycji pod numerami telefonów: 801 122 227 lub 29 767 03 60.

Przykładowe realizacje można obejrzeć na stronie Referencje Multipor.