Aktualności

Nowe oblicze obiektów zabytkowych: energooszczędność i innowacyjność dzięki płytom Multipor

Pałacyk Hueta - Multipor

Już drugi sezon funkcjonuje odrestaurowany kielecki pałac Władysława Hueta, zakończono także prace renowacyjne w Domu pod Dębem w Szydłowcu, których przywrócenie ze stanu ruiny do świetności odbyło się m.in. dzięki systemowi ociepleń Multipor. Multipor nie tylko chroni budynek eliminując ryzyko rozwoju grzybów i pleśni, ale także pozwala zaoszczędzić na rachunkach za energię. Jest to efektywne rozwiązanie w przypadku prac rewitalizacyjnych obiektów zabytkowych, w których konieczne jest zachowanie historycznej elewacji.

Pałac Władysława Hueta

Pałacyk Hueta ocieplony płytami Multipor

Kiedy 3 lata temu zapadała decyzja o renowacji obiektu kieleckiego zabytku z 1908 roku, zadanie  okazało się wyzwaniem dla architektów i wykonawcy - firmy MIMET-BUD, jednak efekt końcowy przewyższył oczekiwania inwestora. Ponieważ pałac, ze względu na ochronę konserwatorską, można było ocieplić jedynie od wewnątrz, architekt Mirosław Łapiński z pracowni architektonicznej MK Projekt w konsultacji z właścicielem zabytkowego budynku zdecydowali o zastosowaniu płyt mineralnych Multipor.


Jakie korzyści przyniosło zastosowanie płyt Multipor? Przede wszystkim jest to obniżenie strat ciepła budynku przy jednoczesnej regulacji wilgotności pomieszczeń. Płyty Multipor, oprócz oczywistej kwestii, jaką jest zachowanie elementów dekoracyjnych zabytkowej elewacji, wyeliminowały ryzyko rozwoju grzybów i pleśni – tak problematycznych w starych obiektach. Zachowany został tym samym przyjazny mikroklimat w pomieszczeniach, przekształconych obecnie na luksusowe pokoje hotelowe.


Pałac Władysława Hueta odzyskał dawny blask dzięki determinacji nowego właściciela i uzyskanym na jego odbudowę środkom unijnym i efektywnym materiałom budowlanym. Przy okazji przebudowy budynek dostosowano do nowoczesnych standardów energetycznych.

Dom pod Dębem w Szydłowcu

Dom pod Dębem w Szydłowcu

Z kolei Dom pod Dębem w Szydłowcu został wybudowany w 1819 roku za pieniądze księżnej Anny Sapieżyny z przeznaczeniem na szkołę elementarną. W czasie II wojny światowej w budynku rezydowała Żydowska Rada Starszych, zaś w latach 70. XX wieku lokalny magistrat zagospodarował obiekt na Dom Wycieczkowy Pod Dębem. W 2011 roku Szydłowiec otrzymał dofinansowanie unijne na modernizację kilku zabytków, m.in. Domu pod Dębem. Po remoncie obiekt przekształcono w hotel z 69 miejscami noclegowymi wraz z odrębną częścią gastronomiczną, konferencyjną i rekreacyjną.


Podczas prac remontowych w Domu pod Dębem wymieniono konstrukcję dachu, a drewniane stropy zastąpiono żelbetowymi. Ze względu na ochronę konserwatorską, podobnie jak w przypadku Pałacu Hueta, ściany zewnętrzne ocieplono od wewnątrz mineralnymi płytami Multipor. W budynku wymieniono także wszystkie instalacje i zainstalowano wentylację mechaniczną, która zapewni wymianę powietrza zalecaną przy zastosowaniu płyt Multipor.

Zalety płyt Multipor

Jakie są zalety płyty Multipor? Multipor to mineralne płyty izolacyjne wykonane z bardzo lekkiej odmiany betonu komórkowego charakteryzującego się:

  • możliwością zachowania historycznego kształtu elewacji zewnętrznej – zgodnie z wymogami konserwatora zabytków,
  • regulacją wilgotności -  płyty są materiałem o wysokiej przepuszczalności pary wodnej (μ = 3). Posiadają zdolność do bardzo szybkiego wysychania, co sprawia, że można je stosować także jako izolację od wewnątrz bez paroizolacji,
  • bezpieczeństwem i wygodą stosowania - Multipor to materiał jednorodny, dlatego nie ma znaczenia kierunek przyklejania płyt, czy sposób ich docięcia. Jednocześnie jest to materiał trwały i solidny o niezmiennym kształcie i wymiarach. Co istotne, montaż płyt jest możliwy także w okresie zimowym,
  • poprawą efektywności energetycznej – badania wskazują, że dzięki zastosowaniu płyt można zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie nawet do 70%,
  • wysoką izolacyjnością termiczną - przy gęstości ok. 115 kg/m3 uzyskuje niezwykłe parametry cieplne - współczynnik przewodzenia ciepła λ w przypadku płyt Multipor wynosi 0,043 W/(mK),
  • odpornością ogniową - Multipor jest materiałem niepalnym (klasa niepalności A1), co oznacza trwałość i bezpieczeństwo wznoszonego budynku. Podczas pożaru płyta nie ulega zapłonowi, nie wydziela dymu i nie topi się, dlatego jest polecana jako ocieplenie od wewnątrz i izolacja konstrukcji stropowych,
  • szeregiem zastosowań - płyty Multipor znajdują zastosowanie zarówno w konstrukcjach ścian zewnętrznych, dachów płaskich, dachów odwróconych i dachów zielonych, jak i w renowacji obiektów zabytkowych o skomplikowanej elewacji oraz przy adaptacji budynków przemysłowych na cele mieszkaniowe.

Przed wykonaniem ocieplenia płytami Multipor warto przeprowadzić analizę cieplno-wilgotnościową ściany. Polega ona na symulacji długoletniego okresu pracy przegrody w zadanych warunkach wilgoci oraz temperatury i pozwala na określenie poziomu wilgoci gromadzonej w murze w okresie zimowym. Analiza cieplno wilgotnościowa umożliwia wybór bezpiecznego wariantu izolacji z wykorzystaniem płyt Multipor. Można ją zamówić za pośrednictwem strony sklep.xella.pl.