Aktualności

Zarejestruj się w biurze prasowym media.xella.pl i otrzymuj najświeższe informacje o firmie Xella Polska, jak i jej produktach Ytong, Silka, Multipor, w tym komentarze analityków, artykuły techniczne, aktualności z rynku materiałów budowlanych i wiele innych.

Poznaj nas bliżej - zobacz nasz firmowy blog: blog.xella.pl

Idzie zima – jak nie zbankrutować ogrzewając mieszkanie?

Ocieplony dom

Koszty utrzymania mieszkania, w tym wydatki na jego ogrzewanie, należą do jednej z najpoważniejszych pozycji w domowym budżecie. Dlatego – zwłaszcza przed nadchodzącym sezonem zimowym - warto zrobić jak najwięcej, aby zapobiec utracie ciepła z mieszkania i pieniędzy z portfela.

Ile wydajemy na utrzymanie mieszkania?

Ocieplenie od wewnątrz płytami Multipor

Jak wynika z danych Eurostatu, wydatki na utrzymanie naszych mieszkań są, na tle innych państw europejskich, jednymi z najwyższych. Zgodnie z danymi udostępnianymi przez tę instytucję (dane za rok 2010 – ostatnie cykliczne badanie Eurostatu) utrzymanie domów i mieszkań pochłania od 8,4 nawet do 22,2 proc. wydatków konsumpcyjnych przeciętnego obywatela Europy.

Pod pojęciem kosztów utrzymania nieruchomości Eurostat rozumie wydatki ogółem na: wynajem mieszkania, ogrzewanie, elektryczność, wodę, odprowadzanie nieczystości, wywóz śmieci, zarządzanie nieruchomością i remonty.

Polska zajmuje pod względem udziału kosztów utrzymania lokum trzecie miejsce – przeznaczamy na ten cel aż 19,6 proc. wszystkich wydatków.

Które koszty drenują nam portfel? Są to przede wszystkim wydatki na energię, związane z wysokimi kosztami ogrzewania.

Ociepl mieszkanie od wewnątrz – zaoszczędź na ogrzewaniu i skutecznie zabezpiecz się przed zimowym chłodem

Na część z powyższych kosztów nie mamy niestety wpływu, ale możemy sprawić, że zaoszczędzimy nieco na ogrzewaniu mieszkań. Jesień to dobry moment, by pomyśleć o ograniczeniu ucieczki ciepła z mieszkania. Podstawą jest odpowiednia izolacja termiczna budynku – jednak nie wszystkie wspólnoty mieszkaniowe, odpowiadające za wiekowe kamienice czy bloki z tzw. wielkiej płyty taką izolację posiadają.

W takich sytuacjach warto pomyśleć o ociepleniu mieszkania od wewnątrz. Można je wykonać za pomocą lekkich, mineralnych płyt izolacyjnych Multipor. Montaż warto poprzedzić analizą cieplno-wilgotnościową pomieszczenia, wybierając najchłodniejszą ze ścian – najczęściej północną lub szczytową.

Multipor to bezpieczny system ocieplenia ścian od wewnątrz. Płyty wykonane są z lekkiej odmiany betonu komórkowego, dzięki czemu w naturalny sposób „oddychają”, regulując wilgotność pomieszczeń. Para wodna w okresie zimowym jest przechwytywana z muru, gromadzona w ściankach porów powietrznych oraz uwalniana do powietrza w okresie letnim. Dzięki temu wilgoć nie gromadzi się w ścianach po każdym okresie zimowym w sposób narastający, a pomieszczenia i przebywający w nich ludzie nie są narażeni na szkodliwe skutki występowania pleśni i grzybów.

Warto zaznaczyć, że po ociepleniu mieszkania płytami Multipor o grubości 5 cm przez ściany ucieka ok. 60 proc. mniej energii, natomiast po ociepleniu płytami Multipor o grubości 12 cm przez ściany ucieka aż blisko 80 proc. mniej energii!
Montaż ocieplenie od wewnątrz płytami Multipor jest naprawdę prosty. Ważne, aby zastosować systemową zaprawę Multipor, która współgra z płytami izolacyjnymi. Prace montażowe możemy prowadzić niezależnie od warunków pogodowych panujących na zewnątrz budynku, a efekt docieplenia uzyskujemy od razu po montażu.

Oszczędzamy na ogrzewaniu. Jak to mądrze zrobić?

Jak wspomnieliśmy wyżej, samodzielne ocieplenie mieszkania to remedium na problem wychłodzonego lokum. Co jeszcze możemy zrobić? Oto kilka rad:

  1. Temperatura w pomieszczeniu - optymalna w ciągu dnia to ok. 21°C i ok. 19°C nocą. Chłodne pomieszczenie (zwłaszcza nocą) jest zdrowsze dla ludzkiego organizmu, ponadto obniżenie temperatury w mieszkaniu o zaledwie jeden stopień, daje 5 procent oszczędności energii.
  2. Warto sprawdzić szczelność okien – zarówno skrzydeł okiennych jak i szyb. Okna starego typu wymagają zastosowania samoprzylepnej uszczelki. Jeśli posiadamy nowszy typ okien – z PVC – wystarczy sprawdzić ich odpowiednią regulację. Dobrą „kurtyną” przeciwko wnikaniu chłodu do wnętrza są tekstylia w oknach: firany, zasłony czy rolety, należy jednak pamiętać, aby nie zakrywały one grzejników.
  3. Jeśli już mówimy o grzejnikach – częstym powodem wyższych rachunków w sezonie grzewczym jest zastawianie grzejników meblami, lub (co jest równie częste) suszenie na nich prania. Każda przegroda, uniemożliwiająca swobodny przepływ ciepła powoduje wolniejsze nagrzanie pomieszczenia.
  4. Zawory termostatyczne umożliwiają sterowanie temperaturą. Zakręcajmy zatem grzejniki gdy wychodzimy z domu, przykręcajmy je na noc. Nie chodzi o całkowite wychłodzenie mieszkania – termostat ustawiony na pierwszym stopniu podczas naszej nieobecności utrzyma sensowną temperaturę, a powietrze nie będzie przesuszone.

Tych kilka sposobów oszczędzających energię to nie tylko zaoszczędzone złotówki, ale także lepsze zdrowie.

Zobacz, jak ocieplić mieszkanie za pomocą płyt mineralnych Multipor: http://www.ocieplenieodwewnatrz.pl/instrukcja-ocieplenia--zrob-to-sam