Aktualności

Energooszczędny dom - budujmy ekologicznie i ekonomicznie

Dom energooszczędny Ytong

Rok 2014 przyniósł nam pierwszy etap zmian przepisów określających graniczne zużycie energii dla budynku. Jak więc zaprojektować i zbudować energooszczędny dom, który jednocześnie będzie tani w budowie i zapewni nam niskie koszty eksploatacji?

Nowe wymagania prawne i Ytong Energo

Budujmy energooszczędnie i ekologicznie. Ytong, Silka, Multipor

Za największą konsumpcję energii w Polsce, wbrew powszechnej opinii odpowiedzialne są gospodarstwa domowe (ok. 40%). Większość tej energii (ok. 70%) zużywana jest do celów grzewczych, a jej ceny stale rosną, stanowiąc dziś jedne z największych obciążeń domowego budżetu. Wszelkie problemy z dostępnością i kosztami nośników energii dotyczą zatem głównie eksploatacji domów i mieszkań.

Obecnie prawo dopuszcza budowę domu, w którym przegrody zewnętrzne (ściany) charakteryzuje współczynnik przenikania ciepła U = 0,25 W/(m2K), a w 2021 r. 0,20 W/(m2K). Zaostrzenie przepisów dotyczy nie tylko granicznych wartości współczynnika U dla materiałów, ale także dopuszczalnego zużycia energii pierwotnej przez budynek. W konsekwencji wymusza to na architektach projektowanie budynków nie tylko z dobrych materiałów, ale często również korzystając z systemowych rozwiązań, zapewniających ograniczenie występowania mostków termicznych (miejsc o gorszej izolacyjności termicznej).

Porównując koszty budowy ścian należy je rozpatrzyć kompleksowo. Najtańszym i jednocześnie najszybszym sposobem na uzyskanie współczynnika U = 0,25 W/(m2K) jest ściana jednowarstwowa z bloczków Ytong Energo o grubości 36,5 cm. Brak konieczności wykonania warstwy izolacji znacznie przyśpiesza proces powstawania ścian oraz obniża koszty prac. Oferta bloczków Ytong dostosowana jest także do wymogów, które będą obowiązywały w 2021r. Jednowarstwowa ściana z bloczków Ytong Energo+ o grub. 48 cm zapewnia współczynnik U = 0,17 W/(m2K) bez warstwy izolacji! Dodatkowo ściana jednowarstwowa, w porównaniu do ściany z ociepleniem, zapewnia nawet kilkukrotnie dłuższy czas oddawania ciepła w okresie letnim, chroniąc pomieszczenia przed przegrzewaniem.

Wśród Inwestorów przekonanych do wariantu ściany z ociepleniem istnieje błędne przekonanie, że istotna jest jedynie izolacja, warstwa konstrukcyjna muru jest nieistotna z punktu widzenia izolacyjności. Zastosowanie bloczków Ytong Energo (λ10,dry= 0,095 W/(mK) lub Ytong Forte10,dry= 0,105 W/(mK) o grub. 24 cm pozwala na zmniejszenie grubości muru nawet o 8 cm w porównaniu do innych rozwiązań, zachowując ten sam współczynnik przenikania ciepła. Takie rozwiązanie sprawdza się doskonale przy wznoszeniu domów pasywnych.

Budownictwo energooszczędne - system Ytong, Silka i Multipor

Parametry techniczne ścian wykonanych w różnych technologiach

Wszystkie materiały z oferty Ytong i Silka zapewniają wysoką dokładność wymiarową, która pozwala na murowanie przy użyciu zaprawy do cienkich spoin. Dzięki temu zaprawa stanowi ok. 1% powierzchni muru, nie wpływając na pogorszenie jego izolacyjności termicznej i jednocześnie zapewnia jednorodną powierzchnię muru. Dodatkowo elementy Ytong i Silka wyposażone są w pióra i wpusty, które w połączeniu z dużymi wymiarami bloczków sprawiają, że budowa przebiega znacznie szybciej.
Nie da się zbudować energooszczędnego domu, gdy nie rozważy się potencjalnego występowania mostków termicznych. Są to miejsca w budynku o słabszej izolacyjności, przez które ucieka ciepło. Występują m.in. w okolicy nadproży, wieńców, okien oraz stropów. W ofercie firmy Xella znajdują się systemowe rozwiązania, które pozwalają na zniwelowanie ich wpływu.

Nadproża Ytong z betonu komórkowego Ytong zapewniają dziesięciokrotnie mniejszą utratę ciepła niż tradycyjnie stosowane nadproża żelbetowe. Dodatkowo ich montaż zajmuje dwóm pracownikom zaledwie kilka minut, ograniczając przestoje na budowie.
Newralgicznym miejscem w budynku z uwagi na mostki termiczne są także wieńce. W technologii ściany jednowarstwowej, wpływ mostka termicznego można zniwelować stosując systemowe elementy docieplenia wieńca Ytong EDW lub Multipor EDW.

Jeden z większych mostków termicznych występuje również przy płycie balkonowej. W energooszczędnym domu balkon powinien być posadowiony na niezależnej konstrukcji lub wykonany z użyciem łączników do płyt balkonowych. W ofercie firmy Xella znajdują się systemowe stropy, które dają możliwość wysunięcia płyt 1,5 m poza obrys budynku, umożliwiając w ten sposób najprostszą ciepłą konstrukcję balkonu. Dodatkowo montaż stropu w domku jednorodzinnym zajmuje ok. 6 godzin, co znacznie skraca czas powstawania budynku i obniża koszty robocizny.

Koszt materiału do budowy ścian zewnętrznych to zaledwie ok. 5% kosztów budowy domu. Wybierając materiał należy pamiętać, że to jeden z niewielu elementów naszego domu, którego nie da się wymienić, dlatego warto wybierać rozwiązania sprawdzonych producentów, którzy gwarantują deklarowane parametry.
 
Zachęcamy Państwa do kontaktu celem porozmawiania o możliwości budowy domu z bloczków Ytong.


Nasi Doradcy są do Państwa dyspozycji pod numerami telefonów: 801 122 227 lub 29 767 03 60
Napisz do nas:
kompasbudowy@xella.com