Aktualności

Multipor – 10 lat doświadczenia w ociepleniu od wewnątrz obiektów zabytkowych

W listopadzie 2008 roku na polskim rynku zadebiutowała nowa, innowacyjna technologia do ociepleń do wewnątrz – Multipor. Był to pierwszy system mineralnych płyt izolacyjnych w Polsce. Po dekadzie zawojował rynek – płyty Multipor stał się liderem w kategorii ociepleń od środka!

Pod marką Multipor kryją się mineralne płyty izolacyjne zbudowane z milionów porów powietrza, stąd ich nazwa handlowa. Xella Polska wprowadziła je na polski rynek pod koniec 2008 roku. Była to zupełnie nowa generacja ocieplenia, stanowiąca alternatywę dla termomodernizacji od zewnętrznej strony. Wszystko przez specjalne właściwości płyt Multipor – ich wysoką izolacyjność termiczną (współczynnik przewodzenia ciepła λ10, dry wynosi 0,042 W/mK) oraz wysoką paroprzepuszczalność (współczynnik oporu dyfuzyjnego μ=3). Płyty można więc bezpiecznie stosować od środka bez dodatkowej paroizolacji, bo nie stanowią bariery dla przepływu pary wodnej z pomieszczeń na zewnątrz.

– System Multipor stał się kluczowym rozwiązaniem na rynku specjalistycznych ociepleń obiektów zabytkowych, które znajdują się pod ochroną konserwatorską. Dzięki aplikowaniu od środka warstwa ocieplenia nie ingeruje w wygląd cennych elewacji. W przeciągu dekady stosowania technologii Multipor w Polsce ponad 350 budynków historycznych podniosło swój standard termiczny przy zachowaniu oryginalnego kształtu fasad. Gdyby policzyć także mniejsze inwestycje, to prawie pół tysiąca obiektów ocieplono od środka płytami Multipor. Jesteśmy dumni z zaufania, jakim obdarzyli nas konserwatorzy zabytków, inwestorzy, projektanci i wykonawcy w całym kraju. Dziękujemy wszystkim za wybranie naszej technologii i współpracę z Xella Polska – mówi Wojciech Łasut, dyrektor Technicznego Wsparcia Sprzedaży Xella Polska.

350 obiektów referencyjnych w Polsce

Wśród kilkuset obiektów referencyjnych w Polsce, ocieplonych w systemie Multipor, jest wiele bardzo wartościowych budynków oraz rozległych, zabytkowych kompleksów.

Multipor umożliwił skuteczną i w pełni bezpieczną termomodernizację kilkunastu historycznych dworców w całej Polsce, m.in. w Bydgoszczy, Goczałkowicach-Zdroju, Leżajsku, Łęczycy, Opolu, Piotrkowie Trybunalskim, Szczecinie i Toruniu.

Płyty podniosły standard termiczny, pozwalając zachować zastane wartości historyczne i architektoniczne wielu cennych zespołów postindustrialnych, m.in. w Łodzi (Art Inkubator, Barciński Park, Specjalna Strefa Ekonomiczna w fabryce Grohmana, Biblioteka Politechniki Łódzkiej), na Górnym Śląsku (modernizacja pokopalnianych budynków na cele Muzeum Śląskiego w Katowicach, renowacja dawnej łaźni łańcuszkowej kopalni Królowa Luiza w Zabrzu) oraz w Wałbrzychu (adaptacja obiektów po kopalni „Julia” na Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia).

Płyty Multipor były również stosowane przy trudnych i wymagających tematach ocieplenia wież wodnych w Radomiu i Nysie, co wymagało dostosowania warstwy termoizolacji do zakrzywionego kształtu półokrągłych ścian. Było to możliwe, dzięki łatwej obróbce płyt Mutlipor. Wykonane są one z bardzo lekkiej odmiany betonu komórkowego o gęstość do 115 kg/m3, co pozwala na docinanie elementów za pomocą zwykłej piły widiowej.

Zdrowy i bezpieczny materiał

Co stoi za sukcesem płyt Multipor? Przede wszystkim fakt, że są bezpieczną technologią ocieplenia od wewnątrz, a przy tym w pełni naturalnym materiałem produkowanym z piasku, wody i wapna.

Konserwatorów zabytków przekonuje bezpieczeństwo stosowania technologii Multipor pod względem ograniczonego ryzyka występowania wilgoci w termomodernizowanych obiektach. Mineralne płyty aktywnie uczestniczą w procesie zmian wilgotności pomieszczeń w ciągu całego roku – ich zdolność do pochłaniania pary wodnej ogranicza zjawisko wykroplenia na wewnętrznej powierzchni ścian a przy tym minimalizują ryzyko rozwoju grzybów pleśniowych. Dodatkowo niebagatelne znaczenie dla zdrowia i bezpieczeństwa użytkowników ma też odporność ogniowa płyt Multipor – są one materiałem niepalnym o klasie reakcji na ogień A1.

10 lat obecności płyt Multipor na polskim rynku to dla nas nie tylko czas na świętowanie, ale przede wszystkim dobra motywacja do odważnego snucia planów na kolejne dekady. W najbliższych latach rynek ociepleń będzie się w Polsce jeszcze mocniej rozwijał. Wszystko za sprawą coraz ostrzejszych norm termicznych, jakie wprowadzane są w całej Unii Europejskiej. Po drugie w Polsce, podobnie jak na stabilnych rynkach zachodnich, coraz więcej będzie się modernizować starych obiektów. Widzimy spore szanse dalszego rozwoju dla naszej technologii. Mogę tylko zapowiedzieć, że w pierwszej połowie 2019 roku Multipor rozszerzy swoje możliwości w segmencie ociepleń. Pracujemy na nowym produktem, który z pewnością zainteresuje również konserwatorów zabytków – zapowiada dyrektor Łasut.