Aktualności

Multipor z wyróżnieniem Renowator 2018

Co roku w Krakowie odbywa się największa konferencja poświęcona zagadnieniom konserwacji zabytków w kraju – Europejski Kongres Informacji Renowacyjnej. Jego XVII edycja miała miejsce w dniach 19-20 marca br. Tradycyjnie obrady kongresu toczyły się w zabytkowym Pałacu Wielopolskich w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa, w sercu krakowskiej starówki.

EKIR przyciąga najważniejszych urzędników służb konserwatorskich w Polsce, w tym wojewódzkich i miejskich konserwatorów zabytków, architektów miast, jak i biura projektowe i firm wykonawcze specjalizujące się w konserwacji zabytków. Są również obecni przedstawiciele środowisk konserwatorskich z krajów  Grupy Wyszehradzkiej.

Po raz piąty uczestnikiem kongresu była firma Xella Polska, producent nowoczesnego systemu Multipor do ociepleń od wewnątrz. – EKIR to najważniejsze wydarzenie w sektorze konserwacji obiektów zabytkowych. Dla nas to świetna okazja, by poznać opinię praktyków, ale i urzędników na temat termomodernizacji od strony wewnętrznej. Pod tym względem nasz materiał, minerale płyty Multipor, cieszą się olbrzymim zaufaniem konserwatorów zabytków. Specjaliści doceniają nieinwazyjny charakter systemu, który nie ingeruje w zabytkowe fasady, chwalą też materiał za jego ekologiczność, pochodzenie z naturalnych surowców i wysoką paroprzepuszczalność – wyjaśnia Wojciech Łasut, dyrektor Działu Technicznego Wsparcia Sprzedaży Xella Polska.

Podczas EKIR-u ponad 200 uczestników wysłuchało kilkudziesięciu wystąpień specjalistów w dziedzinie konserwacji zabytków. W prelekcji „Materiały i technologie stosowane w termomodernizacjach obiektów zabytkowych – zasady wykonywania oraz przykłady dobrych i złych realizacji” dr hab. inż. Dariusz Bajno, prof. Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, przedstawił realizacje z zastosowaniem systemu Multipor. Skuteczność technologii Multipor polega nie tylko na świetnych parametrach izolacyjności termicznej, ale i na aktywnym uczestniczeniu w procesie zmian wilgotności ocieplanych pomieszczeń w ciągu roku. Zdolność do pochłaniania pary wodnej przez mineralne płyty znacząco ogranicza zjawisko wykroplenia na wewnętrznej powierzchni ścian, zmniejsza również ryzyko rozwoju grzybów pleśniowych.

Konferencji EKIR towarzyszy konkurs Renowator – dla firm-uczestników kongresu, które dostarczają materiały budowlane i technologie związane z konserwacją zabytków. W 2015 roku Xella Polska zdobyła nagrodę specjalną Renowator za: „zastosowanie technologii Multipor przy pracach renowacyjnych w poprzemysłowych obiektach zabytkowych”. Doceniono znaczną ilość obiektów referencyjnych na Górnym Śląsku, gdzie zastosowano ten materiał przy renowacji wielu znaczących postindustrialnych zespołów, w tym prestiżowej realizacji Muzeum Śląskiego w Katowicach, które powstało w zaadaptowanych do tego celu budynkach dawnej kopalni Katowice. Tym razem Xella Polska otrzymała wyróżnienie kwartalnika „Renowacje i Zabytki”, organizatora kongresu. Nagrodę przyznano za: „zastosowanie mineralnych płyt izolacyjnych Multipor do ocieplenia od wewnątrz obiektów zabytkowych”.

–  Wyróżnienie Renowator 2018 to potwierdzenie skuteczności technologii Multipor. Mamy już w całym kraju 350 obiektów referencyjnych, co stawia nas w pozycji lidera w kategorii ociepleń od wewnątrz obiektów zabytkowych. Dzięki zastosowaniu płyt Multipor jako izolacji termicznej ścian od wewnątrz, podnoszony jest standard termiczny historycznych budynków, a przy tym materiał ten nie narusza wartościowych fasad. Multipor udowadnia, że termomodernizacja może odbywać się z  szacunkiem i troską o dobro zabytków – przekonuje dyrektor Wojciech Łasut.