Kolejne warstwy bloczków

Jak murować kolejne warstwy z YTONGa?

Do układania kolejnych warstw muru można przystąpić po związaniu zaprawy cementowej, czyli po ok. 1-2 godzinach od ułożenia pierwszej warstwy. Kolejne warstwy murujemy na cienką spoinę klejową. Jest to możliwe dzięki dużej dokładności bloczków z betonu komórkowego YTONG, które doskonale do siebie pasują. A dzięki systemowi pióro-wpust nie wykonuje się spoin pionowych. To bardzo ułatwia i przyspiesza prace wykonawcy. Ściana rośnie w oczach.

 

Przygotowanie i nanoszenie zaprawy

Przed przystąpieniem do murowania trzeba przygotować zaprawę SILKA YTONG.

Dobra wiadomość - do przygotowania zaprawy SILKA YTONG nie potrzebujesz betoniarki, łopat, piasku. Wystarczy wiaderko i wiertarka z mieszadłem.

Zgodnie z instrukcją na opakowaniu wsypujemy odpowiednią ilość zaprawy SILKA YTONG do wody. Za pomocą wolnoobrotowej wiertarki z mieszadłem przygotowujemy zaprawę, aż do uzyskania konsystencji gęstej śmietany.

To Ci pomoże - Kielnia YTONG

Zaprawę rozprowadzamy na bloczkach za pomocą kielni. Szerokości kielni są dopasowane do szerokości bloczków, dzięki czemu zaprawa rozprowadzona jest równomiernie na całej powierzchni bloczka (nic nie kapie po bokach, wymurowana ściana jest czysta).

 

 

 

Z doświadczeń wykonawców - Do kielni trzeba się przyzwyczaić, ale już po kilku godzinach nie wyobrażasz sobie bez niej pracy.

 

Kielnią YTONG nanosimy zaprawę na górną powierzchnię dwóch-trzech bloczków. Dzięki temu zaprawa nie zasycha i zdążysz ułożyć kolejne bloczki YTONG

Murowanie kolejnych warstw rozpoczynamy od narożników. Każdy wmurowywany bloczek wymaga wypoziomowania.

 

Po ułożeniu narożników rozciągamy, jak przy pierwszej warstwie, sznurek murarski i uzupełniamy warstwę.

 

Kolejne warstwy narożników układamy naprzemiennie stosując wiązanie murarskie, przy zachowaniu jednakowego poziomu kolejnych warstw na wszystkich narożnikach.

Pióra zeszlifowujemy strugiem lub pacą. Dzięki temu uzyskamy gładką powierzchnię ściany, co ułatwi prace tynkarskie.

Murując kolejne bloczki należy pamiętać o przesunięciu spoin pionowych w stosunku do poprzedniej warstwy o co najmniej 8 cm.

 

 

 

 

 

 

Natomiast długość bloczka przy krawędziach otworu lub przy narożnikach budynku musi być większa lub równa 11,5cm.

Ciąg dalszy - zbrojenia pod okna

 

Poniżej znajdziecie Państwo poradniki murowania a w nich szczegółowe opisy i rysunki.

Dostępne są również w naszym sklepie internetowym filmy DVD oraz narzędzia systemowe SILKA YTONG.

Ytong i Silka - poradniki murowania

02.12.2014

02.12.2014

02.12.2014

02.12.2014

02.12.2014

Zamów szkolenie na budowie!