Ścianki działowe

W Systemie 20 cm ścianki działowe muruje się z bloczków z betonu komórkowego YTONG INTERIO, YTONG PP4/0,6 grubości 11,5 cm lub bloków wapienno-piaskowych SILKA E12 i E8. Regułą jest wznoszenie ścianek działowych po wykonaniu ścian konstrukcyjnych i stropów. Wznoszenie ścian działowych przebiega w ten sam sposób i przy użyciu tych samych narzędzi, co murowanie ścian nośnych. W przypadku zastosowania bloczków YTONG INTERIO, SILKA E8 lub E12 nie wymaga się wypełnienia spoin pionowych zaprawą – elementy te łączy się na pióro i wpust.

Jak murować ściany działowe?

Murowanie rozpoczynamy od wyznaczenia linii przebiegu ściany. Następnie poziomujemy dolną warstwę.

 

Jeśli szlichta na podłodze jest wykonana dokładnie, nie musimy poziomować pierwszej warstwy - wystarczy ułożyć ją na cienkiej spoinie.

Już na etapie murowania ścian nośnych możemy przewidzieć, w którym miejscu będą ścianki działowe. Zwykle do dowiązania się ze ścianą działową stosujemy kotwy (ze stali nierdzewnej), które wmurowujemy w co trzecią spoinę. Kotwy jednym końcem powinny być wmurowane w ścianę nośną, drugi koniec zatapiamy w spoinie ściany działowej.

 

Jeżeli położenie ścianek przewidywane jest w innym miejscu, możemy dowiązać się później za pomocą tych samych łączników - ale tym razem musimy je przybić do bloczków.

Pamiętajmy, że właściwe użycie systemowych narzędzi pozwoli na precyzyjne i dokładne wymurowanie ścianki działowej.

 

Bloczki muruje się pamiętając o murarskim przesunięciu.

 

Ścianek działowych nie należy murować na styk ze stropem. Należy zostawić szczelinę o szerokości ok. 10 do 30 mm w zależności od rozpiętości stropu, którą następnie wypełnia się pianką montażową lub innym elastycznym materiałem. Dzięki temu ugięcia stropu nie będą powodować pękania ścian działowych.

Ciąg dalszy - montaż stropów YTONG

 

Poniżej znajdziecie Państwo poradniki murowania a w nich szczegółowe opisy i rysunki.

Dostępne są również w naszym sklepie internetowym filmy DVD oraz narzędzia systemowe SILKA YTONG.
Ytong i Silka - poradniki murowania